Hledání slov

komedie Sue Townsendové
Hledání slov
Režie: Jakub Nvota
Překlad : Pavel Dominik
Hudba: Kamil Mikulčík a Vlado Šarišský
Scéna : Michaela Hořejší
Kostýmy : Michaela Hořejší
Hrají: : Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Barbora Munzarová a Hynek Čermák
Délka představení: 150 min (včetně přestávky)

Sue Townsendová je anglická autorka a dramatička, která se proslavila v 80. a 90. letech minulého století. Světovým bestsellerem se stala série deníků Adriana Molea, dostatečně dobře známá i českým čtenářům. Jde o vtipně napsané zápisky pubertálního chlapce, jenž dospívá v muže.

V roce 1983 napsala hru Hledání slov o osudech čtveřice lidí diskrétně spojených kurzem čtení a psaní pro dospělé, kteří z nějakých důvodů neovládají tyto základní dovednosti, jak je obvyklé. Dva studenty – krásnou hypochondričku a staromilského elegána – doplňuje jejich učitelka, jež se k této zvláštní výuce upíná po ztroskotaném vztahu, a podivínský školník. Ve třídě mateřské školy po večerech prožívají svoje setkání, která mají pro diváka šarm vytříbeného britského humoru.

Z recenzí

"Pro mě příjemné překvapení. Zdařilá komedie, která má přesah i do vážnější roviny. A byť napsaná v roce 83, tak stále dosti aktuální. Herecké obsazení dosti povedené," napsal Jan Pařízek na serveru www.i-divadlo.cz a komedii ohodnotil na 70%.  "Našli jsme uhrančivou tragikomedii," hlásí Anna Kottová na www.topzine.cz. "Pokud chcete smích, ale i něco víc na Hledání slov určitě vyrazte," nabádá Jitka Gráfová na www.bleskove.cz.

Rozhovory

„Moje Joyce je typickou představitelkou střední třídy zabezpečené britské společnosti. Není učitelkou z profese, přesto se rozhodla vést tento kurz, aby něčím naplnila svůj nudný život. Je konfrontována se světem svých dvou žáků, v němž se nikdy nepohybovala, ani o něm neměla tušení. Její poctivost a naivita nejsou pózou, ona si opravdu myslí, že spasí svět, jenže záhy narazí. Nejen na bariéru gramotnosti, ale i způsobu života obou jejích svěřenců… Ta postava se celou hrou pohybuje jako kulečníková koule – sama není hybatelem dění na jevišti, je závislá na kolezích, jak moc ji vykolejí. Takže jako figura i jako herečka musím být pořád ve střehu.“

Barbora Munzarová

„Thelma je mladá žena, která s sebou vláčí svůj nepříliš radostný osud, především z dětství. Hodně jí toho naložila její maminka, jež na ni byla velmi fixovaná a odstřihla ji od normálního světa. I proto zůstala Thelma negramotná. Chová se bezprostředně, ale s vnitřním přesvědčením. Jakkoli její reakce často vyznívají vtipně, ona se nesnaží prvoplánově vtipkovat, jen o dané situaci uvažuje jinak, než bychom asi běžně čekali. Najít si k té postavě vztah bude pro mě jako pro herečku úkol, který neskončí premiérou. Teprve hraním se nám ještě spousta věcí objasní a odkryje.“

Sabina Laurinová

„Hrdinové této hry mají problémy, které jen velmi obtížně dokážou přiznat sami sobě, natož pak veřejně. To mě na mé postavě velmi zajímá. A další zajímavý moment je, že se z mého George stává bezdomovec. Jak jsme během zkoušek více do té hry pronikali, najednou si uvědomíte, co život bez domova vlastně všechno obnáší – musíte mít kam jít na toaletu, všechny svoje věci pořád taháte s sebou… Neumím si něco takového ani představit, jen vím, že bych jako bezdomovec nepřežil ani den.“

Oldřich Vízner

„Stejně tak jako další postavy, také školník Kevin něco skrývá, čili jde o roli, ve které je co hrát. Pod jeho drsnou slupkou hledejte křehké jádro.“

Hynek Čermák

 

3 otázky pro režiséra Jakuba Nvotu

Čím vás hra Hledání slov zaujala?

Třebaže vznikla v 80. letech, přináší silné téma společnosti a jedince v ní ztraceného. Odhaluje důvody toho, co se nyní děje v Evropě. Sociální nepokoje, nevraživost, elitářství a chudoba. Na druhé straně je v ní obrovská lidskost a pochopení pro pojem outsider, ať už je váš handicap jakýkoli. Je plná dobrého humoru.

Jak byste charakterizoval jednou větou každou ze čtyř postav?

Kevin – Jeho školou byla ulice, vzděláním je šikovnost vnutit druhým svůj názor, je to bystrý pozorovatel, ale nevěří, že takoví mají v životě šanci.

Thelma – Ženu bez humoru nezachrání ani krása. Paradoxně Thelma jako postava a Sabina jako herečka obrovskou dávku humoru na jeviště přinášejí.

George – Negramotný gentleman ze staré školy s noblesou homelessa.

Joyce – Když vám nevychází vztah, vrhnete se na charitu, abyste zachránili alespoň někoho jiného.

Jak se z vašeho pohledu  každý z herců sžíval se svou postavou? Nakolik jim vlezly pod kůži?

Stále to probíhá, ale sžili se velmi. Rozumějí jim a obohacují je o svoje zkušenosti, o svoji duši. Někdy se bojím, že jim to zůstane.

Návštěvní kniha

Navrátil Marek (20.02.2012)

Olomoucká Reduta hostila v neděli 19. února hru Hledání slov. Všichni herci zahráli výborně, bylo úžasné sledovat jejich výkony. Skvělé obsazení, výborná režie a zajímavě vyřešená scéna. Dobře jsme se pobavili, ale bylo to i na zamyšlení. Byť lehce letitá, tématem je hra stále aktuální. Děkujeme za hezký večer.

novák michal (24.01.2012)

Dobrý den, na komedii Hledání slov jsem se opět přesvědčil co představení, to kvalitní hra. Velmi rád se vracím do Vašeho divadla. Děkuji za to, že jste.

Více příspěvků

Zpět
}

Copyright © 2012 Divadlo Kalich. Všechna práva vyhrazena.

Instagram
Powered by Picabo Webadmin 2010.