Rent

kultovní broadwayský muzikál
Rent
Libreto, hudba, texty : Jonathan Larson
Režie : Steve Josephson
Choreografie : Tod A. Kubo
Hudební nastudování: Aleš Háva
Kostýmy : Laco Hudec
Producent: Mirjam Landa, Steve Josephson
Překlad: Milan Malinovský
Délka představení: 155 min. ((představení má přestávku))

Americký přelomový muzikál Rent od Jonathana Larsona přepsal dějiny tohoto žánru. Pro svou hudební kvalitu i sílu výpovědi je často srovnáván s nejslavnějšími tituly newyorské Broadwaye. Kritika ho dokonce označila za „nejlepší původní muzikál od roku 1950“. Autentickým jazykem a moderní rockovou hudbou volně vypráví příběh slavné Pucciniho Bohémy. Její děj přenesl do umělecké čtvrti současného New Yorku, kde žije parta kamarádů, snažících se nepromarnit své životy, které mají jen v dočasném pronájmu.

www.rent-muzikal.com

www.rent-musical.com

Do konce sezóny 2013/14 v anglickém jazyce s českými titulky, od září 2014 česko - anglická verze s titulky čj-aj (dialogy česky, písňové texty v anglickém originále)! Živá kapela na jevišti!

Uvádíme pouze omezený počet repríz.

Z výčtu prestižních ocenění muzikálu Rent:

Pulitzerova cena

4x Tony Award

6x Drama Desk Award

2x Theatre World Award

OSOBY A OBSAZENÍ

Mark Cohen - Tomáš Vaněk, Jay DeYonker
Roger David - Roman Tomeš, Michael Kluch
Mimi Marquez - Markéta Procházková, Michaela Doubravová
Tom Collins - Zbyněk Fric, Oldřich Smysl, Martin Šemík
Angel - Lukáš Pečenka, Laco Hudec, Oldřich Anton Vojta
Maureen Johnson - Barbara Chybová, Kateřina Nováková
Joanne Jefferson - Lucie Bakešová, Vendula Příhodová
Benjamin Coffin III - Milan Malinovsky, Josef Guruncz
Company - Veronika Bošjaková, Kateřina Herčíková, Lukáš Jedlička, Jamie King, Karel Korsa, Filip Kotek, Jiří Kůdela, Petr Ryšavý, Bára Smejkalová, Nikoleta Spalasová, Lindsay Taylor, Hedvika Tůmová, Milan Zítka

"Českého" nastudování se ujal americký režisér, scénárista, producent a choreograf Steve Josephson, který např. spolupracoval s Rayem Bradburrym nebo s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem.  O choreografii se postaral také Američan, Tod A. Kubo, jenž má za sebou bezpočet světových muzikálových projektů. Jeho choreografie mohli vidět diváci v Americe, Evropě, Asii a Austrálii. (Musical.cz)

Vystudovaný herec Jonathan Larson pracoval na svém nejslavnějším dílu celých sedm let. První repríza muzikálu Rent byla naplánována na 25. ledna 1996 na off-Broadwayi. Autor se jí ani následného fenomenálního úspěchu ovšem nedožil. V noci z 24. na 25. ledna 1996 zemřel ve svém bytě na disekci aorty.

Na Broadway Rent vstoupil 29. května 1996 po nadšených ohlasech z off-broadwayské scény a po ocenění Pulitzerovou cenou za drama. Tak oslnivý nástup newyorská Broadway nezažila od Fantoma opery. Inscenace odehrála rekordních 5 124 repríz, čímž se Rent stal devátým nejdéle nepřetržitě uváděným muzikálem v broadwayské historii. V roce 1998 měl premiéru také v londýnském West Endu a od té doby jsou uváděny národní produkce v nejrůznějších zemích světa.

Larsonův muzikál přinesl na Broadway rockové osvěžení. Po celých desetiletích přišel titul, s nímž se identifikovalo i mladší publikum, zbořil propast mezi pop-music a muzikálem. Stal se oslavou života a lásky – lásky, která přesahuje limity rasy, náboženství, sexuální orientace… i smrti.

Mirjam Landa, producentka českého nastudování muzikálu Rent:

„Bylo to skoro přesně před rokem, v lednu 2013, kdy mi Steve Josephson sdělil, že by rád nazkoušel americký muzikál Rent, a hned se mě zeptal, jestli bych s ním do toho šla jako producent. O Rentu jsem předtím už slyšela, ale nevybavila jsem si žádnou konkrétní písničku, takže jsem v dalších dnech začala dílo vyhledávat na internetu a koupila si album. S velkým překvapením jsem zjistila, že několik písniček znám, aniž bych věděla, že jsou z tohoto muzikálu.

Hudba, melodie a texty mě opravdu bavily. Příběhy postav mi byly blízké. Skupina mladých umělců bojuje o to být vyslyšená, chtějí něčeho dosáhnout a začínají chápat, že svět na ně nečeká. Naučí se, že život je boj, který se někdy prohraje. Ale prohry se na konci nepočítají.  Počítají se momenty, v nichž člověk prožíval lásku (jak se zpívá v písni Seasons of Love).

Od momentu, kdy jsem se rozhodla, že Rent chci určitě dělat, nastala spousta otázek. V jaké řeči ho budeme hrát? V jakém divadle? Kdy? Pro koho? A kdo dokáže ztvárnit jeho postavy? Některé z těch otazníků jsme řešili celé měsíce. Otázka divadla byla pro mě coby producenta jedna z nejdůležitějších. Chtěla jsem Rent hrát v Divadle Kalich. Zdálo se mi od začátku ideální.

Steve chtěl co nejdřív začít zkoušet, a v Divadle Kalich nám dali volné termíny až na březen 2014. Co teď? Cítila jsem, že je ten správný čas Rent rozjet, ale nebylo divadlo. Dohodli jsme se se Stevem, že zprvu pronajmeme menší Divadlo Na prádle v pár letních termínech a budeme Rent hrát jako workshop. To znamená, že režie není úplně dokončena, ale vyvíjí se podle pocitů režiséra i diváků. Představení byla vyprodána a neuvěřitelně úspěšná!

Konečně máme rok 2014 a 15. března uvedeme premiéru muzikálu v Divadle Kalich. Těším se na naši inscenaci a na skvělé herce v ní.“

Recenze na inscenaci:

http://www.novinky.cz/kultura/330554-recenze-muzikal-rent-k-nam-prinesl-svet.html

http://www.musical-opereta.cz/recenze-zavislost-jmenem-rent

http://www.i-divadlo.cz/divadlo/divadlo-kalich/rent/?subpage=hodnoceni

Reakce kritiky na workshopy Rentu v Divadle Na prádle (léto 2013):

http://www.musical.cz/recenze-reportaze/rent-v-praze-je-emocemi-nabita-broadwayska-podivana/

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/praha/3989-19177-muzikalova-scena-v-praze-ma-nove-hvezdy.html

http://kultura.idnes.cz/muzikal-rent-0cc-/divadlo.aspx?c=A130809_085447_divadlo_ts

http://www.informuji.cz/clanky/1422-muzikal-rent-prinasi-do-prahy-nadeji/

 

Vstupenky se dají zakoupit také v předprodejních sítích:

TICKET ART

TICKETPRO

TICKETPORTAL

 

 

 

 

Návštěvní kniha

kelíšková martina (24.06.2014)

Dobrý den, včera jsem měla tu čest navštívit.muzikál Rent, jsem velký kulturní nadšenec,není pro mne problém navštívit nějaké představení víckrát. Muzikál Rent patří jednoznačně mezi tyto představení. Neuveritelny výkon všech herců a muzikantů. Klobouk dolů ;-) Těším se v rijnu na dalsi kulturní zážitek! :-) Všem Rent moc doporučuji. Martina

Mrázková Marie (13.05.2014)

Dobrý den, tuto sobotu jsme společně s mojí sestrou zavítaly na představení Rentu. Obě jsme byly nadšené! Výkony všech herců byly nezapomenutelné! Všem děkuji za skvělý zážitek! Nečekala jsem, že ani nebudu potřebovat titulky a o to víc jsem si představení užila. Sice si myslím, že angličtina tomuto muzikálu sedí lépe než čeština, ale pokud bude Rent od podzimu celý česky, ráda zavítám znovu, tentokrát s manželem.

Více příspěvků

Zpět
}

Copyright © 2012 Divadlo Kalich. Všechna práva vyhrazena.

Instagram
Powered by Picabo Webadmin 2010.