Ani spolu, ani bez sebe

Ani spolu, ani bez sebe
Autor: Fabrice Roger-Lacan
Režie: Lída Engelová
Překlad: Anežka Svobodová
Scéna a kostýmy: Ivo Žídek
Hudba: Milan Svoboda
Délka představení: 135 minut (včetně přestávky)

Termíny v Divadle Kalich

út 17.09. 19:00 Ani spolu, ani bez sebe Činohra Vstupenky
čt 24.10. 19:00 Ani spolu, ani bez sebe Činohra Vstupenky

Ani spolu, ani bez sebe


ZDE - Fotogalerie Ani spolu, ani bez sebe

Ani spolu, ani bez sebe - fotografie 1 Ani spolu, ani bez sebe - fotografie 2 Ani spolu, ani bez sebe - fotografie 3 Ani spolu, ani bez sebe - fotografie 4

PREMIÉRA 27. LEDNA 2015

„Svižně šlapající inscenace s dokonalým hereckým partnerstvím, která se divákům nepodbízí, ale baví je vtipnou smrští dialogu, hereckých akcí a situací.“ 75%, Právo

Hrají:

Ona ….. JANA PAULOVÁ

On ….. DAVID SUCHAŘÍPA

Jejich byty dělí jen pár metrů společné chodby, ovšem oni dva jako by žili každý na jiné planetě. Ona  - renomovaná psycholožka, on -  manažer marketingu. Shodnout se dokážou jen na jediném: že toho druhého prostě nemůžou vystát. Jenže pod každodenními slovními přestřelkami a dohady prosvítá cit, který si oba dva zprvu odmítají přiznat… Nikdo z nás přece nechce zůstat sám a jak známo, protiklady se přitahují!

Stejně jako v případě divácky mimořádně úspěšných komedií Drahouškové a Sbohem, zůstávám! přivádějí herečka Jana Paulová a Divadlo Kalich na naši divadelní scénu v české premiéře největší komediální hit současné Paříže. Komedie Ani spolu, ani bez sebe se drží na špici žebříčku nejúspěšnějších francouzských her. Pod dohledem renomované režisérky Lídy Engelové se po Janině boku tentokrát představí David Suchařípa

Jiskření mezi oběma postavami i oběma herci je pro diváky zárukou výtečné zábavy, v níž bezpochyby najdou řadu trefně pojmenovaných situací také ze svých vlastních životů.

Odpovídá Jana Paulová

Čím vším vás hra Ani spolu, ani bez sebe zaujala?

Je vtipná, chytrá a líbí se mi její téma - že lidé, kteří jeden ke druhému mají hodně blízko, mohou mít k sobě tak složitou cestu.

Našla jste ji v Paříži, kam jste si na ni zajela.  Dokázala jste ji vnímat jako běžný divák?

Já už málokdy dokážu hry, které se chystáme uvést, vnímat jako obyčejný divák. I tentokrát jsem ji v duchu přerežírovávala, aby se jí bavilo české publikum.

Po vašem boku se tentokrát neobjevuje jako tradičně Pavel Zedníček, ale David Suchařípa. Jak zásadní je pro vás jako pro herečku volba hereckého partnera?

S kým hraju, je pro mě na jevišti možná důležitější než to, co hraju. S partnerem, se kterým na sebe slyšíme a máme smysl pro podobný humor, se dá i z průměrného textu udělat dobrá komedie. Navíc s Davidem máme za sebou stovky odehraných repríz komedie Drahouškové, takže už dávno víme, že je nám spolu na jevišti dobře.

Odpovídá David Suchařípa

Znáte někoho blízkého, který by byl vaší postavě v této hře podobný, vzpomněl jste si při čtení scénáře na někoho konkrétního?

Hraju manažera marketingu, ta hra je samozřejmě o něčem úplně jiném, nicméně je to postava uvěřitelná, a to je pro mne důležité - že jde o reálnou živou bytost. Pochopitelně se chová jako spousta lidí, které znám. Ale je to spíš prototyp člověka složeného z několika lidí. Není to tak, že by se mi za touto figurou vybavil jeden konkrétní známý nebo kamarád. Pokud bych do této postavy vložil mix svých deseti různých známých, to bych si asi dokázal představit.

Jaká panovala nálada při zkoušení?

Nálada byla výborná! Čekala nás nádherná tvůrčí práce. Možná je to také tím, že jsme na ni byli vlastně jenom tři. Tedy dva herci a režisérka Lída Engelová. Navíc s Janou Paulovou moc rád zkouším a jsem s ní rád, protože je to bezvadný člověk. Cítím, že si spolu i v práci rozumíme, což je moc důležité, když vzniká inscenace, v níž jsou pouze dva herci na jevišti. Pokud by se neměli rádi nebo by si byli lhostejní, tak i kdyby šlo o dva kamarády, ale měli na inscenaci rozdílný názor, nejde dát výsledek dohromady. My jsme se sešli opravdu krásně, atmosféra byla výborná a já doufám, že se odrazila na výsledku.

Inteligentní hra o partnerských vztazích v Kalichu

Radmila Hrdinová, Právo

Známe to vlastně všichni - přes chodbu bydlí soused nebo sousedka, potkáváme se u výtahu nebo na schodech, ale vlastně o nich nic nevíme. Občas se pozdravíme, ale vzápětí bezpečně mizíme za dveřmi svých pevností.

Tak to mají i postavy komedie francouzského dramatika a filmového scenáristy Fabrice Roger - Lacana. On ji provokuje hlasitým pouštěním Brucknerovy hudby, ona jeho zase povýšeností „doktorky duší“. Ani jeden by nepřiznal, že se vlastně vzájemně přitahují.

Komedie Ani spolu, ani bez sebe je napsaná lehkým, zábavným stylem s hlubším vztahovým podtextem. Příjemným způsobem si pohrává s věčným antagonismem i přitažlivostí jedinců opačného pohlaví, v textu trefně formulované výrokem spisovatelky Marguerite Durasové: „Muž a žena jsou nesmiřitelní jedinci. A je to právě tato tolik lákavá nemožnost spojení, která dává každé lásce její velikost.“

Především je ale hra vděčnou příležitostí pro dvě herecké osobnosti, kterou v pražském Divadle Kalich bezezbytku využili David Suchařípa a Jana Paulová. Pro Paulovou je to po dlouhé době odskok od zdejšího stálého hereckého partnerství s Pavlem Zedníčkem, přičemž volba Davida Suchařípy je velice šťastná, oba herci na sebe dobře slyší. Charismatický Suchařípa přesně vystihuje ironii postavy, uraženou mužskou ješitnost i vznětlivost, kterou v něm jeho sousedka budí každým svým gestem či intonací. Jana Paulová zase dokáže na svou stranu přetáhnout všechny ženy v publiku, které jí bezezbytku fandí. A všechny páry v hledišti s napětím sledují, jestli se ti dva konečně domluví. A drží jim palce.

Hra Fabrice Rogera-Lacana dobře zapadá do repertoáru Kalichu a režisérce Lídě Engelové, jež si s podobnými texty dobře rozumí, se podařilo vytvořit svižně šlapající inscenaci s dokonalým hereckým partnerstvím, která se divákům nepodbízí, ale baví je vtipnou smrští dialogu, hereckých akcí a situací, s nimiž se diváci vděčně konfrontují.

75%

 

 

Návštěvní kniha

Vandrovcová Drahomíra (18.01.2019)

Děkujeme za včerejší báječné představení paní Paulové a panu Suchařípovi. Oba na sebe skvěle reagovali, interakce s publikem a vzájemné odbourávání bylo senzační nemluvě o bravurní improvizaci. S paní Paulovou jsme viděli ještě další dvě představení a je to prostě PANÍ HEREČKA. Báječně jsme se pobavili, děkujeme oběma. Vandrovcovi

divačka spokojená (13.09.2018)

Děkuji za skvělý zážitek ze včerejšího představení Ani spolu, ani bez sebe. Úžasný herecký výkon paní Paulové a pana Suchařípy. Dlouho jsem se na ničem tak nenasmála. Bylo to famózní. Moc děkuji. Ať se daří.

Více příspěvků

Zpět
}

Copyright © 2012 Divadlo Kalich. Všechna práva vyhrazena.

Instagram
Powered by Picabo Webadmin 2010.