Podivný případ se psem

současný hit světových jevišť
Podivný případ se psem
autoři: Mark Haddon, Simon Stephens
překlad: Jiří Josek
režie: SKUTR
výprava: Adriana Černá
hudba: Petr Kaláb
Délka představení: 150 minut (včetně přestávky)

Podivný případ se psemZDE - Fotogalerie Podivný případ se psem

Podivný případ se psem - fotografie 12 ZDE - Fotogalerie Podivný případ se psem - fotografie 25 ZDE - Fotogalerie Podivný případ se psem - fotografie 26 ZDE - Fotogalerie Podivný případ se psem - fotografie 27

Nové obsazení 2018

Nové obsazení 2018 - fotografie 1 Nové obsazení 2018 - fotografie 2 Nové obsazení 2018 - fotografie 3 Nové obsazení 2018 - fotografie 4

PREMIÉRA 12. KVĚTNA 2015

Hrají:

Christopher ….. Jan Cina

Siobhan ….. Markéta StehlíkováHana Vagnerová 

Ed ….. Marek Daniel

Judy ….. Kristýna Frejová

ostatní ženské role ….. Zuzana Stavná

ostatní mužské role ….. Petr Vančura

 

 7 CEN LAURENCE OLIVIERA * 5 CEN TONY

„Podivný případ je křehký a poetický, ale přitom vtipný a svižný.“ MF Dnes 80%

http://kultura.idnes.cz/podivny-pripad-se-psem-recenze-dzq-/divadlo.aspx?c=A150514_114309_divadlo_ts

„Diváci se pobaví a současně se jim otevře vhled do světa lidí, kteří to v životě nemají snadné. A to vše se děje divadelně obrazivým způsobem, jak to jen Skutři umějí.“ Právo 80%  (celá recenze níže)

„Melancholické, ale i humorné pojetí, které rozhodně splnilo očekávání.“ Informuji.cz 80%

http://www.informuji.cz/clanky/2293-mrtvy-pes-a-autisticky-detektiv-v-divadle-kalich-na-stope-podivneho-pripadu/

Na pražskou divadelní scénu vstoupil velký hit současných světových jevišť s názvem Podivný případ se psem. Hlavní hrdina tohoto knižního bestselleru Marka Haddona i cenami ověnčené dramatizace z pera uznávaného dramatika Simona Stephense je mladý Christopher. Matematický génius, ale také autista, který příliš nerozumí okolnímu světu ani lidem, nerad opouští svůj byt a nesnáší, když se ho někdo dotýká. Během zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství rozkryje docela jinou záhadu – která mu zásadně promluví do života.

Románu se prodalo přes 2 miliony výtisků, byl zvolen knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny, jeho dramatizovaná verze se stala divadelní senzací v londýnském West Endu, kde získala 7 Cen Laurence Oliviera včetně trofeje pro nejlepší hru roku, i na newyorské Broadwayi, na níž byla odměněna 5 cenami Tony (divadelní obdoba Oscarů), opět včetně ceny pro nejlepší hru.

První pražské nastudování Podivného případu se psem v Divadle Kalich jistě vzbuzuje očekávání už jen díky jménům v tvůrčím týmu. Režíroval respektovaný tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), který proslul svou osobitou, nápaditou divadelní poetikou. Hlavní role je výjimečnou hereckou výzvou pro nepřehlédnutelný mladý talent Jana Cinu, také v ostatních rolích se objevují uznávaní herci. 

Události, Česká televize

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/310948-autista-misto-sherlocka-jde-po-podivnem-pripadu-se-psem/

VIP Zprávy, Prima TV

http://play.iprima.cz/vip-zpravy/vip-hana-vagnerova-jan-cina-autisti

Kulturio.cz

http://kulturio.cz/recenze-divadlo-podivny-pripad-se-psem/

Recenze deníku Právo 

Jeviště jako obraz stavu mysli

Radmila Hrdinová

Bestseller britského spisovatele Marka Haddona Podivný případ se psem je jednou z řady knížek, jež šíří povědomí o lidech s Aspergerovým syndromem, zjednodušeně autistech.

Popularitu knižní podoby rychle následovalo i divadelní zpracování, které se i u nás objevilo na scénách divadel v Kladně, Brně, Ostravě i Liberci. Dramatizace Simona Stephense s mírným jistým zpožděním konečně dorazila i do Prahy - režijní duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) ji uvedlo v Divadle Kalich.

Ačkoli se do Kalichu chodí převážně na muzikály a komedie, nejsou tu vážnější hry už dávno čímsi nepředstavitelným. A dokonce i autistické téma se tu již před lety objevilo v inscenaci Elling a Kjell, v níž excelovali bratři Vladimír a Michal Dlouzí.

V Podivném případu se psem se patnáctiletý Christopher rozhodne vypátrat, kdo zabil sousedčina psa. Netuší přitom, že objeví daleko závažnější věci o své rodině. Režiséři příběh umístili do prázdné bílé kostky, jež symbolizuje stav mysli matematicky a logicky uvažujícího autisty, v níž vládne přísný pořádek a kde chaos znamená paniku. Tvůrci inscenace nechávají diváky názorně nahlédnout do chlapcova uvažování a pocitů - světelnými, zvukovými i pohybovými vjemy účinně přibližují děs, který v něm vyvolává kontakt s okolním světem. 

Do hlavní role obsadili Jana Cinu, který svým zjevem i nervním herectvím dokonale vystihuje Christopherovu zranitelnost a křehkost, z postavy jeho terapeutky Siobhan vytvořili jeho druhé já, které se spolu s ním pere s ataky vnějšího světa. Výborně ji ztvárňuje Hana Vagnerová. Díky této skvěle sehrané dvojici je Christopherův duševní stav na scéně takřka fyzicky přítomný a divák s ním silně prožívá všechny jeho zmatky a úzkosti, které musí překonávat.

Christopherovy rodiče ztvárňují citlivě Simona Babčáková a Marek Daniel, ostatní menší role jsou záměrně zjednodušeny na groteskní karikatury, jež jsou zároveň i nositeli humoru. Se střídavým úspěchem se jich zmocňují Zuzana Stavná a Petr Vančura.

Podivný případ se psem je v Kalichu čímsi mezi detektivkou, bláznivou situační komedií a psychologickou sondou. Diváci se pobaví a současně se jim otevře vhled do světa lidí, kteří to v životě nemají snadné, ačkoli (anebo právě proto, že) jsou mimořádně inteligentní i citliví. A to vše se děje divadelně obrazivým způsobem, jak to jen Skutři umějí.

Rozhovor s režisérským tandemem SKUTR

Hru Podivný případ se psem lze jistě inscenovat vícero způsoby. Jak byste ji žánrově zařadili?

Martin Kukučka: Asi nejpřesnější mi pro ni přijde výraz nostalgická komedie. Sledujeme také tak trochu detektivku, nicméně především jde o příběh jednoho dospívání. A protože hlavním hrdinou je autista, máme zprvu pocit, že jeho dospívání musí být v něčem výjimečné, zvláštní, možná strašidelnější, ale nakonec pochopíme, že jeho prožitky jsou vlastně dost podobné těm našim. Poprvé opouští bezpečí domova, otevírá se před ním velký svět a on zjišťuje, zda tuhle cestu ustojí. V jejím průběhu dozrávají křehké, delikátní vztahy mezi synem a otcem, synem a matkou, žákem a pedagogem a dochází na ní k řadě komických setkání.

Hlavní hrdina Christopher má od autora předepsanou konkrétní diagnózu – Aspergerův syndrom. Je pro vás tak jasné pojmenování výhodou, či spíše přítěží?

Lukáš Trpišovský: Představitel Christophera Honza Cina se mě hned na začátku ptal, zda má chodit mezi lidi s tímto syndromem a poznat se s nimi, já mu odpověděl, že tohle necháme na něm. My jsme tu potřebu necítili, neboť scénář, respektive knižní předloha jsou už tak konkrétní a v tak konkrétních impulsech napovídají, jak inscenaci stavět, že víc jsem studovat nepotřeboval. Nechtěli jsme udělat seminář o tomto syndromu, ale dostat se do něčího světa, který stojí za prozkoumání.

Martin Kukučka: Nejnebezpečnější na divadle je popisovat, tomu jsme se chtěli za každou cenu vyhnout. To, co nás zajímá, je vidět do hlavy kluka s tímto syndromem a pokusit se rozklíčovat – samozřejmě s divadelní licencí – jeho svět, který je v něčem jakoby pravoúhlý, matematický, přesný. Zakládá si na pregnantním pojmenování věcí a realitu kolem sebe staví na detailech. Ve chvíli, kdy více detailů zůstane nepojmenovaných, dojde k chaosu, hysterii a je zaděláno na záchvat. Pokud si to pojmenujeme takhle zjednodušeně, najednou zjistíme, že se vlastně chováme úplně stejně. V této hře je velké množství obrazů a metafor, které propojují náš „obyčejný“ život se životem tohoto syndromu. Nezaměřujeme se na to, jak se Christopherovi daří pohybovat se v našem světě, ale baví nás možnost nahlédnout do jeho světa. Tomu je přizpůsobena scénografie: do bílé kostky, představující mysl hlavního hrdiny, vkládáme jednoduché věci, které vytvářejí organizaci Christopherova světa. Ostatně, co si budeme povídat, divadlo je trošku autistické už z principu. Také lpí na přesnostech, ať už ve světlech či zvucích, jedna poučka říká, že na divadle detail je bůh, což v případě této inscenace platí obzvlášť.

Role Christophera je bezesporu velká herecká výzva. Jaká má podle vás úskalí?

Lukáš Trpišovský: Myslím, že výjimečných výzev nabízí ta inscenace více. Největší úskalí pro herce v hlavní roli se podle mého názoru skrývá ve způsobu, jak se mu podaří vyvážit, že hraje někoho, kdo v podstatě není příliš komunikativní, a přitom celou dobu komunikuje s publikem. Je velmi těžké tohle udržet v rovnováze, aby se neztratilo jedno nebo druhé.

Martin Kukučka: Myslím, že Podivný případ se psem není možné chápat jako psychologickou hru, ona tak ani není napsaná. Během první půlky se vystřídá skoro padesát situací, což opravdu není obvyklé, takže musíme hrát zkratkovitě, jednotlivé děje probíhají v náznaku nebo v obraze, nedějí se primárně v psychologii.

Čím vás Podivný případ se psem nejvíce oslovil po prvním přečtení?

Martin Kukučka: Na hře i na knížce mě fascinuje, jak jsou napsané hravě. Nejde o naučný text o autismu, ale toto téma je v nich podáno skrze jednoduché věci. Celý svět hlavního hrdiny, celé to velké pátrání jsou popsány na drobných detailech. Proto jsem mluvil o žánru  nostalgické komedie – není to ani těžké drama, ani třeskutá veselohra. S hravostí a v jednoduchostech se tu otevírá svět, do kterého člověk docela rád vklouzne.

Lukáš Trpišovský: Líbilo se mi, že Podivný případ se psem nám dává možnost podívat se na běžné situace neobvyklým způsobem, tedy pohledem dítěte, které má zvýšenou citlivost na určité informace nebo detaily. To mi přišlo zábavné. A příjemně mě překvapilo, že knížka i hra nabízejí více témat než problematiku autismu, že jsou především o rodinných vztazích. Ty jsou autory dovedně rozkryté, čemuž rozumíme všichni – na rozdíl od Aspergerova syndromu, kterému nemůžeme plně porozumět, pokud s ním nežijeme.  

Návštěvní kniha

Vránková Magda (10.10.2018)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budete hrát představení Podivný případ se psem i v Novém roce. Zatím jsem ho v programu nenašla. Děkuji a přeji hezký den

Dobrý den, ano, Podivný případ se psem bude na repertoáru i v roce 2019. První repríza se odehraje už 7. ledna, vstupenky na ni budou v prodeji od 15. října. Děkujeme za Váš zájem Vaše Divadlo Kalich

Loukotová Olina (16.01.2018)

15.1.2018 Plzeň, Podivný případ se psem Zvláště druhá polovina představení byla neuvěřitelně silným zážitkem. Smekám před všemi za perfektní výkony. Děkuji:-) O.L.

Dobrý den, i my děkujeme. :) Vaše Divadlo Kalich

Více příspěvků

Zpět
}

Copyright © 2012 Divadlo Kalich. Všechna práva vyhrazena.

Instagram
Powered by Picabo Webadmin 2010.