Aleš Háma

Aleš Háma

Narodil se v Karlových Varech (1973) a vystudoval hereckou konzervatoř v Praze. Po studiích pracoval a studoval dva roky v San Francisku. Vedle herectví se věnuje hudbě (skupina Hamleti, dvě sólová CD Plesová sezona a Stigma Kreténa), hrál a zpíval v muzikálech (Limonádový Joe, Producenti, Pomáda, Dracula, Tři mušketýři, Rebelové, Baron Prášil) a dále často vystupuje jako televizní moderátor (Taxi, Duety, Atlet roku). V televizi si také zahrál ve filmech Operace Silver A, Vůně vanilky, Dešťová víla, Tři životy a seriálech Zdivočelá země, Pojišťovna štěstí nebo Ulice. Účinkoval jako zpěvák v zábavné show Tvoje tvář má známý hlas, kde je v současné době porotcem. Je ženatý a otec dvou synů.

Aleš Háma – Bernard

Čím vás zaujala hra Můj nejlepší kamarád po prvním přečtení?
Myslel jsem si na roli Phillippea, líbilo by se mi hrát toho submisivního hodného klidného chlapíka, který to nakonec nejvíc odskáče… Ale musel jsem se podívat na obsazení, kde bylo jasně napsané, že moje role je ten notorický lhář Bernard, který se zaplétá do vlastních výmyslů a je strůjcem celé zápletky. Takové bylo první seznámení s hrou. Zároveň musím přiznat, že málokdy se při prvním čtení hry, v níž mám účinkovat, nahlas směju. A právě u Mého nejlepšího kamaráda se mi to stalo.

Je pro vás důležité, že se opět na jevišti potkáváte s Terezou Kostkovou, s níž účinkujete i ve hře Frankie a Johnny v Divadle v Rytířské?
To je úplně stoprocentní… Parta lidí, s nimiž nejprve zkoušíte, trávíte čas o přestávkách, prožijete premiéru a potom hrajete i jezdíte na zájezdy je úplně klíčová při jakékoli divadelní práci. A nám je spolu opravdu hodně hezky. Vlastně se musím přiznat, že to je pro mě na divadle to nejlepší. A když to vyjde jako nám, je to čistá radost, takový pionýrský tábor – a ten jsem měl hodně rád.

Zkoušíte s režisérem Jakubem Nvotou, je to vaše první zkušenost?
Ano, až do zkoušení hry Můj nejlepší kamarád jsme se neznali, ale slyšel jsem na něj ze všech stran samou chválu. Dávám všem za pravdu, jsem nadšený. Jako jeden z mála režisérů dokáže otevřít úplně nové pohledy na postavy i jejich situace. Navíc si myslím, že by všechny postavy mohl hrát klidně sám, protože jeho energie při objevování, nahlížení a připomínkách je prostě geniální, vtipná a přesná.

Hrajete postavu Bernarda, notorického lháře a holkaře. Co vás na něm baví?
No jako každého chlapa… a já si to můžu zahrát. Jeho fanfarónství, drzost, lhaní a vymlouvání, lehká panika i rychlost myšlení, to všechno mě baví. Já mám rád lidi s rychlou reakcí a předevšm na divadle nebo při moderování. Když máte parťáka, já třeba Terezu Kostkovou, s níž nám do dokonale funguje, je to radost. A stejné je to při hraní postavy jako Bernard, z něhož padají neuvěřitelnou rychlostí slova, věty a myšlenky i výmysly, kterým on ale skutečně věří – bez zaváhání! To je na té mojí postavě geniální.

Máte ve hře Můj nejlepší kamarád oblíbenou větu nebo scénu?
Skvělá scéna, kterou miluju, je ta, kdy se v domě ocitne Bernardova milenka a zároveň přijde manželka… On musí ten „životní slalom“ jet hodně rychle a zároveň velmi precizně. A zda se mu to povede, uvidíte!

Aleš Háma – Johnny

Co vás nejvíc zaujalo na hře Frankie & Johnny?
Pro mne bylo fascinující, jak výstižná ta hra je. Vsadím se, že každý si v ní najde kousek sebe… Nebo bude mít „déja vu“. Navíc humor, který na jevišti vzniká, není vytvářen uměle, vzniká ze životních situací, takže není prvoplánový.

Bylo vám v postavě Johnnyho od začátku něco blízkého?
Ano, jeho upřímnost a přímočarost, se kterou se pere o Frankie a její náklonost.

S Terezou jste společně několikrát moderovali, jaké je spolu hrát na jevišti?
Bylo to nádherné zkoušení plné smíchu, dlouhých hovorů a povídání. Ten soulad a názory na životní hodnoty i řešení životních situací je vzácný. A tak se nám to hraje opravdu pěkně, hrajeme představení Frankie & Johnny rádi. Myslím, že to je vidět i na jevišti.

Účinkuje v představeních