Historie Divadla

Divadlo Kalich je jedna z nejvýraznějších a nejnavštěvovanějších pražských scén, zahájilo svůj každodenní provoz v samotném centru města 1. listopadu roku 1999. Historické prostory, ve kterých se nachází, se tak po dlouhých desetiletích přiblížily svému původnímu účelu – kdysi se tu totiž hrálo divadlo. Ze zchátralého bývalého skladiště vyrostl bezbariérový moderní komorní sál s technickým vybavením na prvotřídní evropské úrovni.

Divadlo Kalich otevřel původní český muzikál Hamlet a muzikály stále tvoří oporu programové nabídky divadla. Muzikálová představení jsou ovšem pouze částí žánrově pestrého repertoáru Divadla Kalich. Jeho moderní dramaturgie staví na ambici nabídnout hodnotný kulturní zážitek pro široké spektrum diváků. Tím je v současné divadelní nabídce Prahy ojedinělé. V jeho programu je zastoupena řada divadelních žánrů. Vedle muzikálů to jsou činoherní inscenace současných světových i domácích autorů, které uvádí již od samotného začátku svého fungování, taneční představení předních choreografů, koncerty i hry pro děti. Záměrem Divadla Kalich je uvádět české premiéry, tedy seznamovat české publikum s aktuálními novinkami na světových scénách. Svou pozornost přitom směřuje také na mladé publikum, které se svými inscenacemi snaží nejen bavit, ale také vzdělávat.

Dalším výrazným prvkem repertoáru Divadla Kalich je důraz na mezinárodní spolupráci. Do tvůrčích týmů svých inscenací divadlo zve nejen českou špičku, ale také přední umělce z dalších zemí, stejně jako dává prostor mladým talentovaným hercům i tvůrcům, kteří jinak těžko hledají příležitost k uplatnění.

Divadlo Kalich se často zapojuje do řady charitativních aktivit. Úzce spolupracovalo s nadací VIZE 97, s projektem Dětský domov Cup ale i s dalšími organizacemi či nemocnicemi a ústavy. Divadlo se rovněž stalo vyhledávaným centrem společenských událostí, natáčení televizních či rozhlasových pořadů.

Divadlo Kalich výrazně obohatilo kulturní nabídku Prahy. Jeho hlavním cílem, s nímž vstupuje do dalších sezón, je přicházet s umělecky přínosnými inscenacemi předních českých i zahraničních tvůrců, za nimiž i nadále budou přijíždět diváci z celé republiky.

Pravidelně obhajuje post nejnavštěvovanější soukromé divadelní scény u nás. Získalo také prestižní Cenu Thálie v podobě sošky pro Jana Kříže za roli Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda.

Michal Kocourek,

producent a ředitel Divadla Kalich, předseda představenstva Hamlet Production, a.s.

Divadelní a televizní producent, vydavatel, herec a autor je odborníky řadu let řazen mezi významné osobnosti české kulturní scény. Absolvoval hudebně – dramatický obor na Státní konzervatoři v Praze. Patřil k nejobsazovanějším dětským hercům, do svých 25 let natočil více než 70 filmů, TV inscenací a účinkoval v mnoha divadlech.

V roce 1986 založil své první divadlo a po roce 1989 si vybudoval scénu v divadle Albatros, poté inicioval vznik Divadla v Celetné a v roce 1991 otevřel Divadlo v Rytířské, jehož soubor odehrál více jak 10 000 představení a na jehož činnosti se podílel i autorsky. Dnes tato scéna pod názvem Komorní divadlo Kalich uvádí činoherní tituly malých forem.

V roce 1992 spoluzaložil koncertní agenturu Interkoncerts, dnes Live Nation, pod jejíž hlavičkou spoluprodukoval více než 200 koncertů světových popových a rockových hvězd. Čtvrtým divadlem, jež v Praze vybudoval, je Divadlo Kalich. V listopadu 2022 slaví 23 let úspěšného fungování bez dotací. Navštívilo ho přes 3 milióny diváků, opakovaně je vyhlašováno nejnavštěvovanějším soukromým divadlem v České republice. Na této scéně vyprodukoval 17 úspěšných muzikálů, stejně jako přes 40 činoherních titulů nebo koncertů, na nichž spolupracuje s předními osobnostmi všech kulturních žánrů. Poslední divadelní scénou, kterou v Praze otevřel, je Divadlo Palace. Vytvořil také projekt komfortní letní scény Divadla Kalich pod žižkovskou věží v Mahlerových sadech. Všechny své divadelní projekty také kreativně vede.

Svou producentskou činností už před lety přesáhl hranice republiky, stal se respektovaným partnerem pro zahraniční producenty. Jeho představení se s velkými ohlasy hrají v Asii, Evropě a často vyrážela na mezinárodní turné nejen po Evropě, ale i Severní, Jižní a Latinské Americe. Přes 20 let byl spolumajitelem skupiny DASKO, zabývající se především stavebnictvím a telekomunikacemi.

Působí rovněž jako producent a vydavatel hudebních nahrávek, velkých koncertních turné, televizních formátů. V roce 2022 přijal nabídku vrátit se k herectví a pro TV Nova natočil seriál O mě se neboj.